Świadoma pielęgnacja domowa- #1 OCEŃ TYP SWOJEJ CERY

Wszyscy słyszą o tym, jak wspaniałe efekty może przynieść pielęgnacja domowa wykonywana regularnie. Jednak jesteś jedną z tych osób, które po wypróbowaniu „tysiąca” kosmetyków z różnych półek cenowych, nadal nie znalazły kosmetyków, idealnych dla swojej cery? Problem może leżeć w złej ocenie tego, czego właściwie potrzebuje Twoja skóra. Aby poprawnie ocenić to, co powinniśmy dostarczyć naszej skórze, aby wyglądała świetliście, była gładka i nie przysparzała nam problemów z niechcianymi na niej gośćmi, powinniśmy ustalić TYP CERY.

Dlaczego powinniśmy ocenić typ cery przed ułożeniem pielęgnacji domowej?

Ocenienie typu cery jest istotnie ważnym krokiem w ułożeniu pielęgnacji. Dlaczego? Aby nie sięgać w ciemno po kosmetyki, które mogą przynieść nam więcej szkody niż pożytku. O jakich kosmetykach mowa? O tych, które idealnie sprawdziły się  naszej znajomej i przyniosły niebywałe efekty. Przyznajmy się, kto nie kupił kosmetyku pod wpływem impulsu w postaci „TEN KOSMETYK ODMIENIŁ MI ŻYCIE, MUSISZ SPRÓBOWAĆ”. Jednak nie tędy droga. Aby, kosmetyki działały z efektem „wow”, powinniśmy poznać swój typ cery. Pozwoli ci to  określić, to czego powinieneś szukać w danym kosmetyku, a czego unikać. Jednak niej jest to 100% klucz do sukcesu, ponieważ każda cera jest inna i warto pamiętać o tym, że typ cery może ulec zmianie wraz ze zmianą pory roku, zmiany otoczenia, stanu zdrowia.

CERA MIESZANA CHARAKTERYSTYKA

Cera mieszana jak sama nazwa wskazuje, jest to skóra, która ma tendencję do tego, aby przetłuszczać się w pewnych okolicach twarzy i to najczęściej w strefie T, ale również być suchą lub wrażliwą. Tak, naprawdę cera mieszana może być mixem, wszystkich typów cery. Jak rozpoznać czy nasza cera należy właśnie do tego typu? Oto, krótka charakterystyka, cery mieszanej:

 • Objawy charakterystyczne dla cery suchej, tłustej w poszczególnych partiach twarzy
 • Skóra reaguje podrażnieniem (robi się czerwona, towarzyszy jej uczucie napięcia i pieczenia) na kontakt z wodą lub mydłem.

Jeżeli opisane objawy pasują do Twojego typu cery, a w szczególności mix objawów cery suchej i tłustej, możesz być pewien, że Twój typ cery to właśnie cera mieszana.

CERA NORMALNA CHARAKTERYSTYKA

Jest to cera, o której marzy dosłownie każdy, a tylko nieliczni szczęśliwcy mają właśnie ten typ cery. Cera normalna jest, skórą, którą najczęściej spotkamy u dzieci, jednak jest możliwe, że wystąpi ona u osoby dorosłej, jednak jest to naprawdę rzadki przypadek, który jeżeli już wystąpi to u osoby poniżej 30 r.ż . Skóra normalna jest skórą, która przypomina skórę dziecka, dlatego jest ona gładka, jędrna, nie posiada zaskórników. Jeżeli oprócz wymienionych charakterystycznych cech posiadasz jeszcze te, możesz być pewien, że jesteś szczęśliwym posiadaczem właśnie tego typu cery:

 • Skóra normalna nie łuszczy się, jest nawodniona, odżywiona,
 • Cera normalna posiada beżowo-różowy odcień,
 • Może wystąpić, przetłuszczenie się strefy T po około 4-6 godzinach od oczyszczenia,
 • Na skórze normalnej nie zauważymy przebarwień, popękanych krwinek.

CERA SUCHA CHARAKTERYSTYKA

Cera sucha jest cerą, która ma zazwyczaj jasny, różowo-żółtawy kolor, jest podatna na łuszczenie się szczególnie w okolicach nosa. Natomiast starzenie takiej skóry zaczyna się dość wcześnie, bo już w okolicach 20 r.ż. Skóra sucha jest również niebywale wrażliwa i delikatna, dlatego po kontakcie z wodą lub mydłem może towarzyszyć jej zaczerwienienie i uczucie ściągnięcia. Powyższy krótki opis pasuję częściowo do Twojego typu cery? Zapoznaj się z kolejnymi faktami na temat cery suchej i oceń czy ten typ cery pasuje do twojego:

 • Przez to, że skóra sucha jest cienka, szybciej zauważymy na niej rozszerzone naczynia krwionośne i przebarwienia
 • Skóra szybciej się starzeje i pierwsze zmarszczki można zauważyć już około 20 r.ż w okolicy ust, oczu, powstają wtedy tzw. zmarszczki mimiczne,
 • Sucha cera jest wrażliwa nie tylko na kontakt z wodą, ale również na warunki atmosferyczne, nawet mróz czy zimny wiatr może skutkować podrażnieniem,

CERA ŁOJOKOTOWA (TŁUSTA) CHARAKTERYSTYKA

Skóra tłusta, nazywana też łojotokową jest cerą, która nadmiernie produkuje sebum. Kojarzona jest najczęściej z okresem nastoletnim, bo to właśnie w tej grupie wiekowej występuje najliczniej. I na dodatek możemy, spotkać się z problem takim jak skóra tłustą, której towarzyszy trądzik i inne zmiany skórne. Objawy, jakie towarzyszą skórze łojotokowej najczęściej, nasilają się w strefie T, która obejmuje czoło, nos i brodę. Chcesz dowiedzieć się jak rozpoznać skórę tłustą? Zapoznaj się z jej krótką charakterystyką skóry łojotokowej:

 • Skóra łojotokowa , ma tendencję do błyszczenia się, a to wszystko za sprawą nadmiernej produkcji sebum,
 • Osoby posiadające skórę tłustą z pewnością zauważą, że ich cera jest szara, a czasem nawet można nazwać ją ziemistą,
 • Objawy cery tłustej można zauważyć już w okresie dojrzewania, co związane jest ze wzmożoną stymulacją hormonalną,
 • Cera łojotokowa dobrze znosi kontakt z wodą i czynnikami atmosferycznymi, jednak źle reaguje na czynniki wewnętrzne np. stres, niedobory witamin

CERA WRAŻLIWA CHARAKTERYSTYKA

Skóra wrażliwa nie posiada dokładnej, określonej definicji, jednak jedno jest pewne skóra wrażliwa, ma obniżony próg tolerancji na różnorodne czynniki. Skórę wrażliwą można określić również mianem skóry nadreaktywnej, nietolerancyjnej na różne czynniki. Po kontakcie, z którymi może doskwierać nam świąd, pieczenie, uczucie ściągnięcia, napięcia. Jakie jeszcze cechy posiada skóra wrażliwa? To kilka z nich

 • Skóra wrażliwa może dotyczyć osób w każdym wieku, a objawy (podrażnienia, świąd, ściągniecie),
 • Skóra wrażliwa głównie związana jest z cerą suchą,
 • Mycie twarzy wodą i mydłem również nie może wchodzić w naszą pielęgnację, dlatego, że zaraz tworzysz jej podrażnienie.

Skoro rozpoznałaś już swój typ cery z pewnością jesteś ciekawa, co dalej? Teraz powinnaś poznać, jakie kroki powinna zawierać twoja domowa pielęgnacja. O tym już w kolejnym wpisie na naszym blogu, zapraszamy do zapoznania się z tym artykułem.